TestDaF Sınavı için Hazırlık Tüyoları

TestDaF Sınavı için Hazırlık Tüyoları

TestDaF, Almanya’da üniversitede lisans ve lisans üzeri eğitim görmek için mutlaka şart koşulan bir sınav. Bu bakımdan, birçok Türk öğrencinin de Almanya’da üniversite eğitimi için Test-DaF sınavına hazırlanmaktadır. Fakat bu önemli sınava hazırlık için belirli bir düzeyde Almanca bilgisi gerekmektedir.

İlk olarak belirtmek isteriz ki, TestDaF hem konuşma, hem yazma, hem okuduğunu anlama hem de dinleme bölümlerinde, akademik içerikli bir sınav. Bu bakımdan, sınavda çokça araştırma yazıları, üniversite hayatı, bilimsel gelişmeler gibi üniversite hayatına dahil olan her şey konu edilmektedir.

Kelime bilgisi

Test DaF sınavına iyi bir şekilde hazırlanmak için mutlaka bilimsel yazılara alışık olmanız gerekir. Biyoloji gibi alandaki terimlere ve araştırma yapmak, geliştirmek, incelemek vb. gibi bilim alanında kullanılan kelimelere hakimiyetiniz, Test DaF sınavına hazırlık için son derece önemli. Almanca kelime dağarcığınızı geliştirmek adına, bilimsel yazılar okumanızı tavsiye ederiz.

Okuduğunu anlama

Bilimsel ve akademik yazıları okumanız, Almanca okuma alışkanlığınız için de gerekli. Sınavda uzun bir metin ile karşı karşıya olacağınız için, tek seferde anlayıp vakit kaybetmemeniz sınavdaki başarınızı etkileyecektir. Ayrıca, metindeki önemli bilgileri ayıklayıp, onları başka Almanca kelimelerle ifade edebiliyorsanız, Test DaF sınavında başarılı olabilirsiniz. Şunu asla unutmayın: Yazılı metinde yer alan bilgiler, şıklı sorularda size tekrar yöneltilse bile, çoğunlukla aynı bilgiler, aynı anlama gelen başka kelimeler ile ifade ediliyor. Bu yüzden, kelime dağarcığınızın gelişmesine mutlaka özen gösterin ve bu yönde çalışın.

Dinlediğini Anlama ve Konuşma

Hueber, Langenscheidt, Klett gibi Yayınevlerinden edineceğiniz mutlaka edinin ve bu kitapların içindeki alıştırmalarla ilerleyin. Bunun dışında, Deutsche Welle gibi Almanca haber sitelerinden Almanca konuşularak sunulan haberleri izleyebilirsiniz. Mutlaka Alman medyasını takip edin. Konuşulanları takip edip anlamaya özen gösterin.

Yazılı ve Sözlü Grafik Yorumlama

Test DaF sınavının en önemli alanlarından biri de bu! Almanca olarak, akıcı bir biçimde grafik yorumlamayabilmeniz gerekiyor. Grafikteki yükselişler, artışlar, düşüşler, grafikte konu edilTest Daf Hazırlık Grafiken meselenin güncelliği vb. gibi durumlarda Almanca olarak yazılı ve sözlü bir biçimde, kafa karıştırmadan ve karşınızdaki doğru bir şekilde bilgilendirmeye yönelik bir çalışma yapmanız gerekiyor. Grafiği sizin tarifinizden okuyan ya da duyan birisinin, grafiği görmüş kadar bilgi edinmesi gerekiyor. Bu alanda yapabileceğiniz en iyi şey, kalıp cümlelere hakim olmanız. Belirli cümle kalıplarına hakim olursanız, daha az hata yaparsınız ve aynı zamanda kendinizi daha net ifade edebilirsiniz. Bu alanda bir başka sorun da, Almanca uzun cümleler kurmaya dair olan alışkanlığınız. İyi bir dilbilgisi temeli mutlaka gerekmekte! Almancada bağlaçlar, präpositionlar gibi önemli dilbilgisi konularını, Test DaF’a hazırlık için mutlaka tekrarlayın.

TestDaF sınavına Formula Lingua’da hazırlık için detaylı bilgi bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

TestDaf ile ilgili resmi bilgi için: https://www.testdaf.de/

Cevapla