Almanca ile İngilizce arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

Almanca ve İngilizce

İngilizce bilip Almanca ya da tam tersi şekilde dil öğrenenlerin karşılaştığı gerçekleri size sıralıyoruz. Bu birbirine benzeyen iki dil bazı yönlerden de büyük farklılıklar gösteriyor.

Kelimelerin okunuşu

Bu konuda, bu iki dil gerçekten çok farklı. Almancanın okunuşu Türkçeye benzer, öğreneceğiniz birkaç mühim okunuş kuralının ardından büyük sorunlar yaşamazsınız. Ama İngilizcede, sizin de tahmin edeceğiniz üzere durum çok daha farklı. Bu bakımdan, bu iki dili ardarda öğrenenlerin ya da bu iki dili birden konuşanların arada sırada kelimelerin okunuşları ile ilgili gelgitler yaşamaları gayet normaldir.

Artikeller

Almanca bu konuda, zorluk ve karmaşa açısından İngilizceden önce. İngilizcede kelimelerin önüne, ‘a/an’ ya da ‘the’ koymanız, belirtme açısından yeterlidir. Ama Almancada isimler kadın, erkek ve nötr olmak üzere 3 ayrılır, Almanca öğrenirken ilk olarak bu gerçeği kabul etmeniz gerekiyor!

  der Mann (the man)

  die Frau (the woman)

  das Tier (the animal)

Cümledeki Öğelerin Diziliş Sırası

Yabancı dil olarak ilk önce Almanca öğrenen insanlar, İngilizcedeki cümle dizilişi konusunda büyük bir rahatlık yaşarlar. Çünkü Almancada cümledeki öğelerin dizilişi çok daha sert kurallara sahiptir. Kullanacağınız bağlaç mesela fiilin yerini değiştirebilir ve zaman belirten, yer belirten. yönelme belirten vb. öğelerin kendi aralarına bir düzeni olmak zorundadır. İngilizcede ise durum daha kolaydır.

Kelimeler

Almanca ve İngilizcenin en önemli benzerliği bu alandadır. Kelime ezberlerken rahatlık yaşayabilirsiniz, bazıları tamamen aynı. Ama bunlar hayal ettiğiniz kadar fazla olmayabilir ve en önemlisi de, Almancada kelime ezberlerken, o kelimelerin artikellerini öğrenmeniz de gerekiyor. Bu arada Almancada çok fazla türemiş ve birleşik kelime olduğunu ve siz de kendi birleşik kelimelerinizi yaratabileceğinizi belirtmek de isteriz. Almancada kelimelerin kökenini anlamanız ve sözlük yardımı olmadan kelimelerin anlamını tahmin etmeniz daha kolaydır. Almanca, bu bakımdan gerçekten çok eğlenceli bir dil .

Winter/winter, Haus/house, trinken/drink

İsimlerin Halleri

İngilizcede isimlerin halleri yoktur. Ama Almancada, Nominativ, Akkusativ, Dativ ve Genetiv olmak üzere, 4 tane hal vardır. Artikeller ise, ismin haline göre değişiklikler gösterir. Almanca öğrenirken, bunu benimserseniz işiniz çok daha kolay!

the man / der Mann, den Mann, dem Mann, des Mannes

Zaman

İngilizcede zamanlar, Almancaya göre çok daha fazla ve karmaşık. Almancada kullanılan zamanlar sayıca çok fazla değil ve de anlam açısından da İngilizcede olduğu gibi zamanla öğrenmeniz gerekmiyor.
Sonuç olarak, Almanca ve İngilizce iyi bir kariyer için mutlaka öğrenmeniz gereken diller ve bu dillerden birine zaten hakimseniz ve 2. bir dil olarak bunlardan birini öğrenme hedefindeyseniz, karşılaştırmalı bir şekilde öğrenmenizin hiçbir sakıncası yok. Ama şu da bir gerçek ki, ayrıştığı noktaları kabullenmek ve karıştırmamamız da gerekiyor.

Formula Lingua

Almanca Eğitimler

İngilizce Eğitimler

Cevapla