Yabancı Dili Hızlı Bir Şekilde Öğrenmek için Yapmanız Gereken 5 Şey

Yabancı Dili Hızlı Bir Şekilde Öğrenmek için Yapmanız Gereken 5 Şey

Bir dili hızlı bir şekilde öğrenebilmek için onu günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekiyor.

Düzensiz bir şekilde çalışarak dili öğrenme sürecini ancak uzatırsınız ve büyük molalar birçok şeyi unutmanıza sebep olabilir. İlerleyeyim derken, dil bilginiz gerileyebilir. Bu yüzden haftada sadece 1 kere kursa gitmek, düzensiz çalışmaktır.

Ama her gün saatlerce çalışmak da zorunda değilsiniz.TÜYOLAR

Öğrenme aşamasında olduğunuz yabancı dili, günlük hayatınızın bazı küçük alanlarına dahil etmeniz, dilde hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Her gün çok fazla zamanınızı ayırmak zorunda kalmadan, yabancı dili günlük hayatınıza uydurabileceğiniz en önemli 5 şeyi size açıklıyoruz.

Eğer bu verdiğimiz tüyoları günlük hayatınızda uygularsanız, gelişmeyi göreceksiniz!

Yabancı dilde videolar izlemek

Her gün yabancı dilde mutlaka video izleyin. Videonun içeriği çok önemli değil, mesela film ya da dizi olabilir, yabancı dilde bir televizyon kanalı da (TV France, BBC, RTL vb.) olabilir.

Youtube üzerinden çeşitli konulara dair videolar izleyebilirsiniz. Size video arama motoru Amara‘yı tavsiye edebiliriz. Buradan sizin için uygun olan dilde videolar izleyebilirsiniz, alt yazı seçenekleri de var. Eğer en başta dinlediğinizi anlamak size çok güç gelirse alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

Her gün sadece 15 dakikalık da olsa, herhangi bir içeriğe sahip video izlemeniz, dinlediğinizi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Müzik, sesli kitaplar ve podcastler!

Günlük hayatınızda, aslında müzik, sesli kitap ya da podcast dinlemek için aslında zamanınız var! Yürürken, alışveriş yaparken, araba kullanırken öğrenmek istediğiniz yabancı dilde, bir şey dinlemeniz hiç de zor bir şey değil.

Günlük hayatınızda, yürürken öğrenme aşamasında olduğunuz dilde müzik dinlemek dile olan alışkanlığınızı arttıracaktır.

Eğer dinlediğinizi anlamakta zorluk çekiyorsanız ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, çocuklar için sesli kitapları deneyebilirsiniz, ayrıca yabancı dil öğrenenler için podcastler de bu durumda iyi bir seçenektir.

Öğrendiğiniz dilde, size uygun tarzda müzik bulmakta zorluk çekebilirsiniz, o bakımdan iyi bir araştırma gerebilir, böyle bir durumda size tabi ki Spotify ya da Deezer‘ı öneririz.

Kendi kendinize konuşun!

Bir dili hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, o dili konuşmayı denemeniz de gerekir!

Haftada 1-2 kere öğrendiğiniz dili ana dil seviyesinde konuşan (ya da gerçekten ana dili o olan) biriyle konuşmayı denemenizi öneririz (diyalog süresini gittikçe uzatarak ve konuları karmaşıklaştırarak yapın).

Ama bunun dışında, kendi kendinize de konuşabilirsiniz. Topluluk içindeyseniz içinizden, evde yalnızsanız sesli bir şekilde yapabilirsiniz, hatta sesinizi kaydederek daha sonra takıldığınız yerleri tekrar dinleyebilir, notlar alabilirsiniz (bilmeniz gereken kelimeler vb.)

Kelime çalışmaları

Her gün birkaç kelime öğrenirseniz öğrenme sürecini hızlandırırsınız.

Fazla zaman ayırmadan, bir günde tonlarca kelime ezberlemeye gerek kalmadan kelime haznenizi geliştirin ve hafızanızı da güçlendirin. Yayın evlerinin ve teknolojinin sağladığı imkanlar oldukça fazla. BBC, Deutsche Welle gibi saygın kuruluşlar, kelime öğrenmenizi sağlayan mobil uygulamalara sahip, bunun dışında dijital ortamdaki kelime oyunları, bulmacalar sizin için çok faydalı olacaktır.

Kitaplar, haber siteleri, makaleler..

Öğrenme aşamasında olduğunuz yabancı dilde, her gün birkaç dakika bir şeyler okusanız bile katkısı büyük olacaktır.

Akşam uyumadan önce, bir kitaptan bir sayfa bile bir şeyler okuyabilirsiniz. Sosyal medyada beğendiğiniz, takip ettiğiniz sayfalar, o dilin konuşulduğu ülkeye ait haber sayfaları, Twitter hesapları olabilir. Yabancı dilde medyayı takip edebilirsiniz, böylelikle sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı daha verimli şeylere harcayabilirsiniz. Ayrıca, BBC, CNN, Deutsche Welle, Spiegel, Le Monde gibi birçok basın kuruluşunun uygulaması var, onları cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Eğer okuduğunuzu anlamakta zorluk çekiyorsanız, o dildeki çocuk kitaplarını okuyabilirsiniz. Temel bir kelime haznesine sahip, yabancı dil öğrenimine yönelik kitaplardan alabilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa, bu kitaplara sahip olabilmek için kitapçıya gitmenize ya da yurtdışından sipariş etmenize de gerek yok, Almanca, İngilizce, Fransızca gibi en çok öğrenilen dillerde e-kitap bulabilmeniz oldukça kolay, hemen hemen her yabancı yayınevi kendi internet sitesinde online kitap satıyor. Tabletinize indirip akşam yatmadan önce birşeyler okuyabilirsiniz.

 

Formula Lingua

Dilinizin Sınırları, Dünyanızın Sınırlarıdır.

 

Yorumlar

Cevapla