Fransızca Öğrenmenize Yardımcı Müzik Tavsiyeleri

yabancı dilde müzik dinlemek

 

Daha önceki yazılarımızda yabancı dilde müzik dinlemenin hem telaffuz, hem dinlediğini anlama hem de kelime dağarcığı açısından oldukça faydalı olabileceğine değinmiştik.

Özellikle yabancı dili hızlı bir şekilde öğrenebilmek için onu günlük hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Müzik de bu yüzden harika bir araç!

Bu yazımızda sizin için Fransızca dilinde müzik yapan bazı sanatçıları listeledik, çünkü hiç kuşkusuz şarkılara en çok yakışan dil Fransızca!
Eğer Fransızca öğreniyorsanız size bazı Fransız müzisyen tavsiyelerimiz olacak:

 

 1. Noir Desire

1985 yılında Bordeaux’ta kurulmuş dünyaca ünlü Fransız rock müzik topluluğu. Grup son olarak 2008 yılında o zamanki Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi hedef alan single parçasıyla kendinden söz ettirmişti. Grup ne yazık ki 2010 yılından beri aktif değil:

 

 1. Indochine

1981 yılında Paris’te kurulmuş Fransız rock grubu. Frankofon ülkelerde ve Latin Amerika’da oldukça tanınıyor:

 

 1. Téléphone

1976 yılında kurulmuş Fransız rock grubu. 1970li yılların sonunda grup Fransa dışında da dinleyici kitlesine sahipti. 1982 yılında dünyaca üne kavuşarak Amerika, Kanada ve Japonya gibi birçok ülkede, Rolling Stones’un ön grubu olarak sahnelerde yer aldı:

 

 1. Coeur De Pirate

Bu sefer Fransız değil, Kanadalı. Müzik grubu da değil, 1983 doğumlu kadın bir piyanist, besteci, vokal. Gerçek adı ise Béatrice Martin. Sesine hayran olmamak elde değil:

 

 1. Indilia

Babası Cezayir asıllı, annesi Hindistan kökenli Parisli kadın müzisyen. 2014’te yayımlanan Mini World albümündeki “Dernière Danse” şarkısı ile Fransa’da en iyi on single listesinde ikinci sırada yer aldı:

 

 1. ZAZ

Sahne ismi aslında Isabelle Geffroy olan Fransız kadın vokal. Sesi Edith Piaf’ı hatırlatan Zaz, sadece Fransa’da değil, dünyada da tanınıyor. ”Je veux” şarkısı ile iyi bir çıkış yapmıştı:

 

 1. BB Brunes

Fransız 3 çocukluk arkadaşının kurduğu rock grubu. Özellikle Fransız gençleri tarafından oldukça seviliyor:

 

 1. Camillie

Parisli kadın şarkı sözü yazarı ve vokal. İlk albümü 2002 yılında yayımlandı, birçok film müziğinde imzası bulunuyor.

 

 1. Alizée

Korsikalı Fransız kadın şarkıcı. 2000’de çıkardığı Gourmendises adlı ilk albüm, Fransa’da üç ay içinde 300.000’den fazla satarak “platin plak” ödülünü kazanmıştır. Özellikle bu albümde bulunan ”Moi Lolita” oldukça biliniyor:

 

 1. Edith Piaf

Bu liste Edith Piafsız olamazdı! Fransa’nın en bilinen ve sevilen sesi :

 

 1. Yelle

Elektropop türünde müzik yapan Fransız müzisyen. Fransızca öğrenirken bir yandan da dans etmek isterseniz:) :

 

 1. Maître Gims

Fransızca rap müzik dinlemek hiç de fena fikir değil! ”Bella” şarkısı oldukça biliniyor:

 

 1. Stromae

Gerçek adı Paul Van Haver olan Stromae Belçikalı bir şarkıcı ve söz yazarı. Hip hop ve elektronik tarzında müzik yapıyor, ”Alors on danse” şarkısı ile büyük bir üne kavuştu:

Fransızca mı öğrenmek istiyorsunuz?

Formula Lingua

Dilinizin sınırları, dünyanızın sınırlarıdır.

Cevapla