DELF/DALF Sınavı Hazırlık Tüyoları

public-domain-images-eiffel-tower-construction-1800s-0007-1080x675

DELF Hazırlık

Bugün, yabancı dil olarak Fransızca öğrenenlerin Fransızca seviyelerini saptamak ve belgelemek için uygulanan DELF ile DALF sınavlarına dair bilinmesi gerekenleri, merak edilenleri ve tabii  DELF Hazırlık tüyoları hakkında bilgiler paylaşacağız. Hazır mısınız, başlıyoruz !

DELF Hazırlık Tüyoları

Formula Lingua Fransızca Bölümü’nün yıllardır A1’den C2’ye her seviyede gerçekleştirdiği başarılı DELF hazırlık eğitimlerinin tecrübesiyle sınavda fark yaratmanıza katkısı olacak tüyoları sizin için derledik!

Size iyi haberlerimiz var, DELF ve DALF Fransızca gramer bilgisini ölçen sorular içermiyor,bu gramer bilgisine hiç ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmiyor tabii ama doğrudan gramer dağarcığınız sınanmayacak.

Genel kuralların neredeyse tamamen istisnalardan oluştuğu, ayrıntılı, karmaşık ve ağdalı yapısıyla öğrencileri ürküten Fransızca gramer sorularıyla karşılaşmayacak olmanın huzurunu en iyi Fransızca öğrenenler bilir ve anlar! Doğru duydunuz evet, Passé composé’de çekim kuralları, Subjonctif’in incelikleri veya binbir çeşit préposition’dan sorumlu değilsiniz.

Biraz önce söylediğimiz gibi DELF ve DALF 4 bölümden oluşuyor:

  1. Compréhension Orale / Duyduğunu anlama
  2. Compréhension Ecrite / Okuduğunu anlama
  3. Production Ecrite / Yazılı anlatım
  4. Production Orale / Sözlü anlatım

 

delf dalf hazırlık tüyolarıCompréhension Orale için ipuçları!

Compréhension Orale aşaması, katıldığınız seviyeye göre zorluğu ve uzunluğu değişen 2 veya 3 kaydın dinlenmesi ve ardından ilgili soruların cevaplanması şeklinde kurgulanmıştır. Belli temalardan oluşan dinleme kayıtlarına alışkanlığınızı arttırmak için seviyenize uygun farklı DELF hazırlık kaynaklarından bol bol dinleme çalışması yaparak işitsel kavrayışınızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca sınav müfredatında yer alan temalarda kelime dağarcığınızı zenginleştirmek çok çok faydalı olacaktır. Vocabulaire bilgisi hem dinlemede hem diğer aşamalarda hayati önem taşıyor, tekrar değineceğiz.

 

Compréhension Ecrite için ipuçları!

Bu aşama da, seviyenize uygun olarak bir davetiye veya kartpostalı anlama, sanat, kültür ve hobiler gibi konularda fikrini belirtme, bir gazete makalesini çözümleme ya da istatistiki verileri yorumlamaya uzanan bir tema seçkisi olarak hazırlanmaktadır. Yine bu bölüm için de kelime, kelime, kelime ve yine kelime bilgisi çok önemli!

Parçaya dair sorular genel kavrayışı ölçmeye yönelik seçilirler. Okuduğunuz parçayı %100 anlamanız değil, anahtar bilgileri tespit edip ana fikirlere ulaşabilmeniz bu etabı başarıyla geçmenize yeterli olacaktır. Tekrar hatırlatıyoruz, tematik kelime dağarcığı geliştirmek şart.

 

Production Ecrite için ipuçları!

Yazılı ifade yeteneğinizin ölçüldüğü bu kısım verilen konuya uygun bir metin üretmekten oluşuyor. Kompozisyon konuları sınavın geneline hakim temalardan seçiliyor, dolayısıyla bu temalara dair kelime hakimiyetiniz yazdıklarınızın içeriği için bir kere daha çok önemli.

DELF ve DALF için doğrudan gramer bilginizin ölçülmeyeceğini söylemiştik, bununla birlikte anlamlı ve doğru cümleler kurabilmek için gramer bilginizin iyi seviyede olması gerekiyor. Gramersiz yazılı ve sözlü ifadede başarılı olunan bir dil maalesef yok. Bu yüzden, üşenmeden denemeler yazmanız, hatalarınızı öğrenip düzelterek tekrar tekrar yazmanız gerekiyor.

 

Production Orale için ipuçları!

Ana dili Fransızca olan bir eğitmen ile gerçekleştirilecek sözlü kısmında, kendinizi tanıtma, gündelik hayatta karşılaşılabilecek durumlar hakkında diyalog kurma, bir konu hakkında görüşünü belirtme gibi alanlara yayılan bir içerik sizleri bekliyor.

Yazılı ve sözlü anlatım tüm teorik bilgilerin sentezinin yansıtıldığı, katılımcının aktif ve yaratıcı dil becerilerinin ortaya çıktığı bölümlerdir.

Production Orale için de yine kelime dağarcığı ve seviyenize uygun gramer yapılarına hakimiyet öne çıkıyor. Akıcı ve düzgün konuşma alışkanlığı ancak konuşarak edinilebilir,eğitmeninizle bol bol sohbet edip tartışacaksınız.

Gerisi Formula Lingua DELF-DALF hazırlık eğitimlerinde sizi bekliyor, görüşmek üzere.

 

Delf-dalfhazırlıkformula lıngua'da!

Cevapla