IELTS Hazırlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IELTS Hazırlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İdeal bir IELTS hazırlık süreci nasıl olmalı? Neler yapmalı? IELTS, hem Türkiye’de hem de yurt dışında lisans üstü seviyede eğitim görmek ya da uluslar arası kuruşlarda çalışabilmek, hatta yurt dışında iş ve eğitim hayatı sürdürebilmek için mutlaka girmeniz gereken bir sınav!  Önemli tüyoları sizin için açıkladık!

  1. IELTS hedef puanınızı belirleyin!

IELTS hazırlık sürecine başlamadan önce mutlaka hedef puanınızı belirlemeniz gerekiyor. IELTS ile başvuruda bulunacağınız kurumların IELTS puan beklentileri hakkında mutlaka bilgi edinerek, yani amacınızı belirleyerek hazırlıklara başlamanızı tavsiye ederiz.Hangi akademik kuruluşların ya da uluslar arası şirketlerin IELTS kabul ettiğini ve kriterlerini buradan bulabilirsiniz.

 

  1. İngilizce Seviyenizi Belirleyin!

Ulaşmak istediğiniz IELTS puanını belirledikten sonra mutlaka İngilizce seviyenizi de tespit ederek, ulaşmak istediğiniz hedefe ne kadar yakın olduğunuzu bilmek gerekir.

Eğer başlangıç seviyesinde iseniz İngilizce seviyenizi en az A2 seviyesine getirene kadar Genel İngilizce eğitimi almanızı tavsiye ederiz.  Mağdur olmamak ve Genel İngilizce öğrenme sürecinizi hızlandırmak için ana dili İngilizce olan eğitmenlerden İngilizce özel ders alabilirsiniz, dilerseniz birebir olarak dilerseniz de 3-4 kişilik sınıflarda da olabilir.

Eğer İngilizce seviyeniz B1 ve üzeri ise IELTS hazırlık odaklı bir çalışmayı sürdürebilecek kadar İngilizce biliyorsunuz anlamına geliyor.

  1. İngilizcenizi geliştirin

Bu konuda daha önce de çok defa yazdık, İngilizcenizi günlük hayatınızın bir parçası haline getirin. IELTS dil becerilerinizi okuma, yazma, konuşma gibi birçok alanda ölçen bir sınav, bu bakımdan İngilizcenizi çok yönlü bir şekilde geliştirmeniz gerekiyor.

Daha önceki yazılarımızı inceleyerek İngilizcenizi nasıl geliştirebileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz.

Özetle bol okumanızı ve bol bol dinlemenizi, bunlar için de güvenilir çevrim içi kaynakları kullanmanızı tavsiye ederiz. İngilizce konuşmanızı geliştirmek için de mutlaka harekete geçmeniz gerekiyor, yani konuşmanız! Bunun için de eğitmeniniz ana dili İngilizce olan birileri olmalı. Hatta eğer bire bir İngilizce özel ders alırsanız, konuşmak zorunda kalırsınız! Belki de ihtiyacınız olan budur!

  1. IELTS Hazırlık sürecindeki en önemli adım: IELTS Formatını Bilmek ve Tanımak!

İngilizce bilgilerinizi genel olarak geliştirmek önemli, fakat bu IELTS hazırlık demek değil! İyi bir IELTS puanına ulaşmanız için sınav formatına alışkanlık kazanmanız gerekiyor. Ana dili İngilizce olanlar bile IELTS sınavından tam puan alamadıklarına göre IELTS sınav formatına aşinalık kazanmak IELTS hazırlık için atacağınız en büyük adım.

IELTS hazırlık sürecinde zamanı kullanmayı öğrenmeli, yani size verilen süreler içinde en üst performansı nasıl gösterebileceğinize dair bir yol haritası çıkarmalısınız. IELTS hazırlık eğitiminizde mutlaka IELTS’e yönelik materyaller (kitaplar, online materyaller) kullanılarak becerilerinizi geliştirmelisiniz.

  1. Kendinizi düzenli olarak test edin!

IELTS’e hazırlanırken mutlaka ara testlerle hedefinize ne kadar yakın olduğunuz ölçülmeli. Bir yandan hazırlanırken acaba gerçekten ilerliyor musunuz? Nispeten düşük olan puanlarınız hangi alanlarda? En çok zorluk çektiğiniz alanlar hangileri? Düzenli olarak bu sorular sorulmak suretiyle IELTS hazırlık yol haritanız güncellenmeli ve sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek hale getirilmeli.

Formula Lingua 

Yorumlar

  1. Cansu Yaylacı - 13/02/2017 at 18:32

    Kanada’da bir üniversiteye yüksek lisans için başvurmuştum ancak benden IELTS puanı istediler. Formula Lingua sayesinde isteğim puanı alabildim. Şu an tezim üzerinde çalışıyorum 🙂

    Reply

Cevapla