Konuşarak İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Konuşarak İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Yurt dışına yerleşmek ya da iş hayatınızda yükselmek mi istiyorsunuz? O zaman İngilizce herkes için olduğu gibi sizin için de önemli!  Peki, İngilizceyi anlayıp neden konuşamıyoruz? Konuşarak İngilizce öğrenebilir miyiz?

İngilizce anlayıp konuşamamanın sebebini söyleyelim:  SOSYAL ANKSİYETE. Sosyal anksiyete yabancı dil konuşurken korku ve endişe duymanıza sebep olur, bu yüzden normalde kurabileceğiniz bir cümleyi kurmakta zorlanabilirsiniz, söyleyeceğinizi unutabilirsiniz.

İşte bu dil öğrenenlerin en büyük düşmandır ve sıkça da rastlanan bir sorundur.

Ama bunun anlamı bir dil öğrenemediğiniz anlamına mı geliyor? Hayır!

Bu durumun kurbanı iseniz, endişelenmeyin. Size neden konuşarak İngilizce öğrenmenizi sağlayan ana dili İngilizce olan bir eğitmenle İngilizce özel ders seçeneğinin daha anlamlı olduğunu anlatıyoruz.

Bir öğretmenden çok daha ötesi: Yabancı eğitmenle bire bir İngilizce özel ders

Dışarıda yabancı biri ile İngilizce konuşurken hep mükemmel cümleler kurmak isteriz. Hiçbir dil bilgisi hatası olmadan, doğru kelimeler ile kendimizi ifade etmek isteriz.

Ama bunu ilk seferde yapmak kolay olmayabilir, özellikle ana dili İngilizce olan birinin karşısında duyduğumuz panik, kuracağımız cümleyi bile bize unutturabilir. Bunun dışında başka sebepler de var, mesela sizden daha iyi İngilizce konuştuğunu düşündüğünüz bir grubun önünde konuşmaya çekinebilirsiniz. İşte bunların hepsi sosyal anksiyetenin bir parçası.

Aslında ihtiyacınız olan tek şey size kendinize olan güveninizi kazandıracak, karşısında rahat rahat hata yapabileceğiniz ve hatalarınızı anlayışla karşılayıp düzeltecek birileri.. Böylelikle siz İngilizce konuşmaya çalışırken daha az kaygı duyacaksınız.

Yani ihtiyacınız olan tek şey, konuşmak değil, sizin daha iyi konuşmanızı sağlayacak, söylediklerinizi ciddiye alan ve sizi dinleyen birileri. Bunların hepsini profesyonelce yapabilen biri..

Peki, bunun bir İngiliz arkadaşla sohbetten farkı var mıdır, varsa nedir? Konuşarak İngilizce öğrenebilir miyim?

Şimdi bir düşünelim, bir İngiliz arkadaşınız ile ‘How are you’ ile başlayan ve gününüz hakkında bir konuşma içindesiniz, laf lafı açıyor. O anlatıyor, siz cevap veriyorsunuz. O konuşmanın ilerleyen dakikalarında, konuşmanın ana dili İngilizce olan taraf tarafından domine edildiğini hissedeceksiniz. Tabii ki de o daha baskın konuşan olacak! O 5 cümle kurduysa siz 3 kuracaksınız. Üstelik hiçbir hatanızı da düzeltmeyecek, baştan hatalarınızı düzeltmesini rica etseniz de bunu bir süre sonra bıracak. Belki İngilizcedeki tozunuzu biraz üzerinden atmanızı sağlayabilir ama eğer konu İngilizceyi ilerletmek ve mümkünse yeni şeyler öğrenmek ise bir noktada tıkanıp kalacaksınız. 

Gününüz ve esenliğiniz hakkında konuşmak için kendinizi bir yabancının önüne atmak yerine sizi ‘umursayan’ biri ile İngilizce özel ders anlamında profesyonel bağ kurmak İngilizce yapacağınız konuşmaları çok daha unutulmaz kılar ve hatalarınızı düzelterek, kimi zaman dilin mantığını size açıklayarak gelişmenize yardımcı olur. Bir konuşmada pasif kalan, kimi zaman kaybolup giden kişi olarak değil, konuşmanın merkezindeki kişi olarak İngilizcenizdeki sosyal anksiyetinizi yenmek adına bir adım atmış olursunuz!

Cevapla