Fransızca Öğrenmenin İpuçları

Fransızca Öğrenmenin İpuçları

Fransızca öğrenmek her zaman sınıfta oturarak ders dinlemek ve dil bilgisi kitaplarının içinde kaybolmak demek değildir. Fransızcanızı geliştirmek için uygulayabileceğiniz pek çok sınıf dışı etkinlik bulunuyor.

İngilizce tanımıyla self-study, Fransızcası auto-apprentissage teknikleriyle hem keyifli zaman geçirmek hem de Fransızca bilginizi zenginleştirebilirsiniz.

Her birey farklı öğrenme alışkanlıkları ve biçimlerine sahip bu sebeple farklı eğitim yöntemlerine cevap verebilir. Belki de ihtiyacınız olan etkin eğitim yöntemi sadece sınıfta oturup ders dinlemek değildir. İlgi alanlarınıza göre seçeceğiniz bu ek aktivitelerle Fransızcanız sandığınızdan çok daha hızlı gelişecek emin olun!

Birey ve kurumlara Fransızca özel ders programları sunan Formula Lingua Fransızca departmanı sizin için gündelik hayatınıza kolayca katabileceğiniz etkin Fransızca öğrenme ipuçlarını derledi.

Başlıyoruz!

Fransız televizyon kanallarını seyredin filmler seyredin

Fransız televizyon kanallarını her gün belli bir süre seyrederek Fransızcanızı ilerletebilirsiniz.

Ülkemizde de uydu anteniyle şifresiz izlenebilen kanalların listesini ve web sitelerini aşağıda bulabilirsiniz. Eğer seviyeniz pek ileri değilse altyazı seçeneğini açarak duyduklarınızı yazılı olarak da takip edebilirsiniz. Tabii esas hedef seviyeniz ilerledikçe altyazısız izleyerek direkt olarak konuşulanları anlamak olmalı.

Fransız sinemasıyla tanışın ve Fransızca filmler seyredin

Fransa diğer sanatlarda olduğu gibi sinema dalında da önemli bir kültürel hazineye sahip.

François Truffaut, Jean Luc Godard, Claude Chabrol, Alain Resnais ve daha nice ünlü Fransız yönetmenlerinin filmlerini seyrederek hem Fransız sinemasını keşfedecek, hem Fransız kültürünü tanıyacak hem de Fransızcanızı geliştireceksiniz.

Mevcut Fransızca seviyenize göre altyazılı veya altyazısız izleme tercihi size kalmış. Hem dilinizi hem sinema kültürünüzü geliştirecek daha iyi bir yöntem yok. Sizin için Fransız filmler seyredebileceğiniz ücretsiz sinema sitelerini de derledik. Artık size kalan bir film seçmek ve kendinizi fransızcaya bırakmak, iyi seyirler!

Fransızca kitap, dergi, gazete okuyun.

Okumak yabancı dil geliştirmek için en etkin yöntemlerden biri. Seviyenize uygun Fransızca romanlar, öykü kitapları bulabileceğiniz gibi, belli bir seviyeden ileri Fransızca bilenler için kitap, dergi, gazete gibi her yazılı yayın bir öğrenme kaynağıdır.

Sevdiğiniz türde bir kitap seçmek okuma sürecini daha keyifli hale getirecektir.  Gündemi takip etmeyi seviyorsanız, gazetelerin ve dergilerin internet sitelerini ziyaret edebilir, uygulamarını telefonunuza indirebilirsiniz.

Kelime dağarcığınızı pratik yöntemlerle geliştirin

Öğretmen kontrolünde olmadan da fransızca kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz, bunun için kimseye ihtiyacınız yok!

Yine okuduğunuz kitaplar ve gazeteler bunun için adeta bir altın madeni, seviyenize uygun bir kitapta bile mutlaka karşınıza bilmediğiniz kelimeler çıkacaktır, bu kelimelerin anlamlarını başlangıç ve ileri başlangıç seviyelerinde Fransızca- Türkçe daha ileri seviyelerde ise Fransızcadan Fransızcaya bir sözlükte bularak kelime dağarcığınızı zenginleştirebilir, hatta Fransızca açıklamalardan yeni kelimeler bile öğrenebilirsiniz.

Bu arada size küçük ama çok önemli bir tavsiyemiz var: internet sözlüklerine çok güvenmeyin, Fransızca-türkçe ve Fransızca-Fransızca iyi bir yayınevinin sözlüğünü satın alın. Bizim tavsiyelerimiz:

  • Değerli dilbilimci Tahsin Saraç’ın Büyük Fransızca-Türkçe sözlüğü
  • Dictionnaire Français Larousse

Evinizde yakın çevrenizde bulunan eşyaları etiketleyin

Basit bir yöntem ama etkisine inanamayacaksınız! Özellikle başlangıç seviyesindeyseniz ve gündelik hayatta kullandığımız eşyaların isimlerini öğrenmeye çalışıyorsanız ev ve ofis ortamında elinizin altında olan, her gün gördüğünüz nesnelerin üzerine Fransızca adı yazan etiketler yapıştırarak bu kelimeleri kısa zamanda ve kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Deneyin, siz de şaşıracaksınız!

Kelimelerinizi listeleyin

Yeni öğrendiğiniz kelimeleri bir excel dosyası hazırlayarak Türkçe karşılıklarıyla liste haline getirin, dilerseniz temalara bölebileceğiniz gibi, dilerseniz alfabetik sırayla tek bir liste halinde de oluşturabilirsiniz. Böylece kendinize ait, öğrendiğiniz kelimelerden oluşan bir sözlüğe sahip olacaksınız. Zamanla gelişen kelime dağarcığınızla daha da motive olacak, öğrendikçe öğrenmek isteyeceksiniz!

Cevapla