İngilizce Öğrenmek için Özel Ders mi Kurs mu?

İngilizce Öğrenmek için Özel Ders mi Kurs mu?

İngilizce öğrenmek isteyen birinin kafasının karışık olmasını anlıyoruz. İngilizce öğrenmekle ilgili o kadar çok dışsal etkiye maruz kalıyoruz ki. Her yerde reklamlar, kurslar, kurslara gidenlerin hazin hikayeleri gibi birçok dış etkenle karşılaşınca İngilizce öğrenmek için en doğru yolu bulmak da zorlaşıyor. İngilizce özel ders mi yoksa kursa gitmek mi başarılı sonuç almanızı sağlar? Öncelikle bu soruya yanıt verebilmek için iki eğitim süreci arasındaki farkları bilmeniz gerekiyor. İkinci olarak da sizin İngilizce öğrenme yolculuğunuzun detayları devreye giriyor. İki eğitim süreci arasında seçim yapabilmeniz için kendinize odaklanmanız ve size en uygun olan eğitimi belirlemeniz gerekiyor.

Şimdi birlikte özel ders ve kurs arasındaki farkları inceleyelim;

  • İngilizce kursta başkaları ile birlikte olacaksınız ve kurs süresi ve planı herkes için aynı olacak. Özel derste ise özel dersi veren öğretmenle ile yalnız olacak ve süre ve eğitim planını öğretmenle birlikte belirleyeceksiniz.
  • İngilizce özel derste dersleri verecek öğretmeni siz seçeceksiniz ve memnun kalmazsınız değiştirebilirsiniz. Kursta ise eğitim kurumunun belirlediği öğretmen ile çalışacaksınız. Ve kurs süresince aynı eğitmenle devam edeceksiniz.
  • İngilizce kurs eğitimi genel bir konu anlatım planı doğrultusunda devam edecek. Özel derste isse ihtiyacınız olan konular üzerinden eğitim planı çıkarılabilir.
  • Kurs sosyal bir ortamda olmanızı gerektiriyor. Derste anlamadığınız konularla ilgili soru sormak konusunda çekinceler yaşayabilirsiniz. Özel derste ise İngilizce birebir eğitim aldığınızdan istediğiniz soruları daha rahat sorabilirsiniz.
  • Özel derste sizin öğrenme becerilerinize uygun size özel eğitim metotları kullanılabilir. Kursta herkes için aynı metotlar uygulanır.
  • Özel derste performansınıza göre eğitim planı geliştirilebilir. Kurslarda belli bir süre içinde belli konuların aktarılması gerekir.
  • İyi bir kursta ileri teknolojiler kullanılarak eğitim verilir ve eğitmenler de güvenilir olacaktır. Özel derste modern dil eğitim tekniklerini kullanmak eğitmenin becerilerine bağlıdır.
  • Özel derste algılarınız daha açık, dikkat ve motivasyonunuz daha fazla olur. Birebir eğitimin en önemli avantajı ders süresince size odaklı bir eğitim süreci geçirmenizdir.
  • Kurs eğitiminin en önemli avantajı ileri dil eğitim teknolojilerinin ve güvenilir eğitmenlerin olmasıdır.

Bana Uygun Olan İngilizce Eğitimi Nasıl Seçmeliyim?

İngilizce özel ders ve kurs arasındaki farkları az çok anladık. Şimdi kendi hikayemize objektif olarak bakmamız gerekiyor.

İngilizce öğrenmek için bu güne karar ne yaptım? Hiç kursa gittim mi verim aldım mı? Ne kadar sürede İngilizce öğrenebilirim? Algı ve dikkat durumum nasıl?

Bu soruları cevaplamaya çalışalım. Eğer daha önce İngilizce kursa gittiysek ne kadar verim aldığımız belirlemeliyiz.

İngilizce ile aramızdaki ilişkiyi net olarak görmeliyiz. İngilizce öğrenmek konusunda bir önyargımız olabilir. Kendimizi bu konuda başarısız görüyor olabiliriz. Aslında herkes İngilizce öğrenebilir önemli olan kişiye özel eğitimin keşfedilmesidir. İngilizce özel dersin farkları arasında kişiye özel eğitim metotlarının geliştirilebilmesi işimize yarayabilir. Özel ders alarak kendi öğrenme becerilerimize uygun eğitim planından faydalanabiliriz. Özel dersle daha kısa sürede daha fazla yol alabiliriz. Kurs ya da özel ders hangisini seçersek seçelim kendi öğrenim becerilerimize uygun hareket etmeliyiz.

Cevapla