Oyunlaştırma ile Çalışan Eğitim Yöntemleri Nasıl Geliştirilir?

Oyunlaştırma ile Çalışan Eğitim Yöntemleri Nasıl Geliştirilir?

Yeni çalışanın işe alınması ve işe alıştırılması veya eğitilmesi, sürece dâhil olan tüm taraflar için pek kolay olmayan bir deneyimdir. Bu, eğitimciler için daha fazla iş yükü, yeni çalışanlar için sıkıntılı bir süreç ve hatalarından öğrenme anlamına gelir ve genellikle birçok şirket kaynağına ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte, oyunlaştırma bu süreci geliştirebilir.

Oyunlaştırma nedir?

Oyunlar her zaman merak uyandırmış ve motive edici olmuştur. Bu, tarih boyunca devam eden varoluşlarından ve video oyun endüstrisinin şu andaki başarısından kolaylıkla anlaşabilir. Ancak, geçen yüzyılda, oyun ilkeleri, pazarlama ve işyeri gibi diğer mecralara da yayılmıştır. Bu süreç oyunlaştırma olarak bilinir.

Oyunlaştırma, oyun oynamakla aynı şey değildir. Aksine, oyun mekaniklerinin diğer süreçlere uygulanmasını içerir. Oyunlar, diğer şeylerin yanı sıra, topluluk hissi, gelişen tatmin, anında geri bildirim ve açıkça tanımlanmış ve ulaşılabilir hedefler de sağlar. Bütün bu faktörler, oyuncuların meşgul olmalarını ve dikkat etmelerini sağlamış ve belirlenmiş oyun içi görevlerini yerine getirmelerini sağlamıştır.
Bir şirket, eğitimleri ile ilgili olarak yeni işe alımlarda benzer motivasyon ve katılım duygusu yaratabilirse, neler başarabilir?

Oyunlaştırma Çalışan Eğitimi Yöntemlerini Nasıl Geliştirir?

Oyunlaştırma, daha hızlı bir öğrenme süreci, öğrenilenin daha fazla akılda kalması ve gelişmiş davranış modifikasyonu ile sonuçlanır. Bunula birlikte genellikle verimlilik artışı, ilgi getirisi, çalışan sadakati ve müşteri memnuniyeti şeklinde şirket için daha fazla başarıya dönüşür. Aberdeen Group tarafından yapılan bir ankette, oyunlaştırmayı uygulayan kuruluşlar çalışanların bağlılığında % 48’lik bir iyileşme (oyunlaştırmayı uygulamayan % 28’lik kuruluşa kıyasla) ve çalışan devrinde % 36’lık bir iyileşme (% 25’e kıyasla) görüldüğünü belirtilmiştir. Geliştirmedeki bu önemli farklılıklar, çalışanları motive etmek ve enerjilerini arttırmak için oyun benzeri senaryolar kullanmanın yararlarına işaret etmektedir.
Oyunlaştırma, milenyum neslinin – ki çoğu video oyunları ile büyümüş ve birçoğunda düşük çalışan bağlılığı gözlemlenen kişilerdir- işe alım ve işe alıştırma süreci için en iyi yaklaşım yolu olabilir.
Ekibinizi motive etmenin farklı yollarını mı arıyorsunuz? Dil eğitimini başarıyla tamamlamak oyunlaştırma yönteminden faydalanabilirsiniz.

PwC Macaristan’dan bir işe alım ve işe alıştırma oyunu

Yeterli kaynak, yaratıcı yetenek ve teknik bilgi birikimiyle, oyunlaştırma oldukça ayrıntılarla donatılmış olabilir. Örneğin, PwC Macaristan, potansiyel işe alımlarını çalışanların başvurdukları işlerle ilgili beceri ve bilgi birikimine sahip olan Multipoly adlı bir video oyunu aracılığı ile yapmaktadırlar. Bu, onların işe alım ve işe alıştırma süreçlerini daha kolay yönetmelerini sağlamaktadır. Bir şirket yeni çalışanlarının, iş için gerekli bilgi ve becerileri anlamalarını ve öğrenmeleri için oluşturulan bir video oyununu oynamalarını isteyebilir.
Bununla birlikte, Multipoly gibi bir ürüne yatırım yapmak her zaman makul değildir – ya da mümkün değildir. Bununla birlikte, hünerli bir İK yöneticisi veya kurumsal eğitmen, az miktarda kaynak ile çalışan eğitim yöntemlerine oyunlaştırmayı ekleyebilir. Kurumsal dil eğitimi için de aynı şey geçerlidir.

Kurum içi Dil Eğitimlerinde Nasıl Yaklaşımlar Denenebilir?

  • Aralarında rekabeti, işbirliğini ve uyumu inşa etmek için kurum içinde dil eğitimi alacak katılımcıları takımlar halinde bölmek her zaman iyi bir yaklaşımdır, bu katılımcıların birbirlerine ve eğitmene karşı sorumlu olmalarını sağlar, katılımcılarda başarılı olma arzusu yaratır.
  • Öğrenme sürecini açıkça tanımlanmış hedeflere veya amaçlara ayırın. Her bir hedefin tamamlanması önem taşır. Bu, yabancı dil eğitiminde seviye atlama sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda çalışanların gerekli bilgi ve becerilerini korumasını sağlar.
  • Çalışanlar dil eğitimi hedeflerini yerine getirdiğinde onlara görünür ve görsel açıdan kalıcı ödüller verin. Bunlar, tutulan ve puan tablosunda gösterilen puanlar gibi sanal bir para birimi biçiminde olabilir ya da bir yurt dışı seyahati!

Kurum için dil eğitimine yönelik geleneksel yaklaşımlar zorlu ve zaman alıcı olabilir. Oyunlaştırma ilkelerini kullanmak, dil eğitimi süreci sadece daha eğlenceli hale getirmekle kalmaz aynı zamanda bu yeni becerilerin muhafaza edilme isteğini de arttırır.
İster yeni çalışanların konu hakkında bilgilendirilmesini sağlayın, ister ikinci bir dil gibi yeni bir beceri kazandırmaya çalışın, süreci hızlandırmak ve çalışanların bağlılığını sağlamak için bu taktikler hiç de fena sayılmaz!

Yorumlar

  1. laf sözlük - 23/09/2017 at 22:06

    Katılmamak elde değil. Oyunlaştırma öğrenme için harika bir yoldur. Bilgi beyine kaydedilirken o bilginin kaydedildiği anda nasıl hissedildiği de kaydedilir. Öğrenme aşamasında mutlu olan bir çocuk için gelecekte o bilgiye tekrar geri çağırmak hem kolay olacak hemde mutluluk verecektir.

    Reply

Cevapla