Toplantı İngilizcesi: Daha iyi bir İngilizce ile daha başarılı toplantılar

Toplantı İngilizcesi: Daha iyi bir İngilizce ile daha başarılı toplantılar

Toplantılar iş hayatının vazgeçilmez bir parçası! Çok uluslu bir şirkette çalışıyorsanız, iş toplantıları için İngilizceyi kullanmanız gerekebilir. Verimli toplantılar bir projeye büyük bir destek olabilir, ancak verimsiz toplantılar gerçek bir zaman kaybı olabilir. Bu yedi basamağı izleyin ve tüm profesyonel İngilizce iş toplantılarınızın başarılı ve üretken olduğundan emin olmak için bu ifadeleri kullanın.

Katılımcıları selamlayıp toplantıyı açın

Konuştuğunuz dil ne olursa olsun, toplantılar daima bir selamlaşma ile başlar! İngilizce de farklı değil. İngilizce olarak, “Hello” yerine resmi “Good Morning” ya da “Good Afternoon” kullanın ve geldikleri için tüm katılımcılara teşekkür etmeyi unutmayın. Eğer bir toplantıya liderlik ediyorsanız, toplantıyı başlattığınızı bildirmeniz gerekir. Örneğin ” Good morning. It looks like everyone’s here, so let’s get started!“. Bu adımdan sonra hazırsınız!

Toplantı amacını belirtin

Açıkça söylemek gerekirse insanlara toplantı amacının ne olduğunu bildirmedikçe bir toplantı yapmanın bir anlamı yok. Örneğin “We’re here today to…”, “Our goal today is…” veya “I’ve called this meeting to…” diyerek amacınız hakkında kısa bir açıklama yapmaya özen gösterin. Bu gibi cümleler sizi daha net kılacak, İngilizce dilinde kendinizi amaca yönelik (ve hata yapmadan) ifade etmenizi sağlayacaktır.

Geçmiş işleri özet geçin & toparlayın

Şirketteki güncel konuları, devam etmekte olan sorunları vb. görüşmek üzere toplanıyorsanız, İngilizce olarak konuyu toparlamanız gerekir. Bu tarz durumlarda zaman kaybetmemek için insanlar bir önceki toplantıların bir özetini geçer, hali hazırdaki duruma kısaca değinir. Bunun için ‘’To begin, let’s quickly go over the minutes from our last meeting’’ diye söze başlamak sizin için uygun olabilir. “Go over” bir şeyi gözden geçirmek anlamına gelir, iş dünyasında da sıklıkla kullanılır. Bunu yaptıktan sonra artık toplantının ana bölümüne geçebilirsiniz.

Gündeminizi unutmayın!

Şimdi yeni işi tartışmanın zamanı geldi! Herkesi odaklanmış tutmak ve hiçbir şey kaçırmamak için bir yazılı bir gündeminiz yani ajandanız olsun, bunun için İngilizce tartışmaya yönelik kullanımlar, cümle kalıpları bu durumda işinize yarayacaktır. Herkesin dikkatini çekerek gündeme değinmek için, “Please look at your copy of the agenda. There are … items on the list today. Let’s start with…

Toplantıyı hareketlendirin

Zaman kaybetmemek için, başarılı bir toplantının anahtarı ilerlemeyi sürdürmektir. Bir sonraki konuya geçmenin zamanı geldiğinde, “Now that we’ve discussed this, let’s move on to the next topic’’ diyebilirsiniz. Bu gibi ifadeler İngilizce konuşmanıza akıcılık sağlayacak ve toplantıda konudan konuya geçişi kolaylaştıracaktır.

Başka diyeceği olan?

Toplantının sonunda, toplantıdaki tüm insanlara önemli olduğunu düşündükleri ve toplantı konusuyla alakalı olan diğer tüm konulardan söz etmelerini sağlamak için ‘’Any other business?’’ diye sormak önemlidir. Bu katılımcılarla iletişiminizi güçlendirir, toplantının fikir alışverişi havasında gerçekleştirmesini mümkün kılar.

Bitirme zamanı

Bir toplantı sonunda üç şey yapmanız gerekir: tartışılan her şeyi özetlemek, gelen herkese teşekkür etmek ve sonra toplantıyı bitirmek! Hiç zor değil. Özetlemek için şunları kullanın: “To sum up, we’ve determined … could be better and discussed solutions.” Sonra katılan herkese teşekkür edin, ” Thank you all for attending/coming.” Ve.. “We’ll see everyone next…” diyerek bir dahaki toplantı zamanını iletebilirsiniz.

Bir dahaki sefere İngilizce bir toplantı yaparsanız, bu yapıyı ve bu cümleleri kullanmayı deneyin ve yarattığı farkı görün!

Formula Lingua’nın kurumsal İş İngilizcesi eğitimleri ve İş İngilizcesi Workshopları ile bu gibi durumlara çok daha iyi hazırlıklı olmayı unutmayın!

 

 

Cevapla

Formu doldurup çalışanlarınızın yabancı dil becerilerini geliştiren en verimli eğitim tasarımını bize danışın!

Kurumunuzun dil eğitimi ihtiyaçları var ama nasıl bir yol haritası izleyeceğinize emin değil misiniz? Kurumunuza en uygun dil eğitimi yol haritasını ücretsiz olarak sunuyoruz!

Gizlilik İlkesi: https://www.formulalingua.com/gizlilik-ilkesi/

Formu doldurup çalışanlarınızın yabancı dil becerilerini geliştiren en verimli eğitim tasarımını bize danışın!

Kurumunuzun dil eğitimi ihtiyaçları var ama nasıl bir yol haritası izleyeceğinize emin değil misiniz? Kurumunuza en uygun dil eğitimi yol haritasını ücretsiz olarak sunuyoruz!

Gizlilik İlkesi: https://www.formulalingua.com/gizlilik-ilkesi/