DELF-DALF Sınavları Nedir? / DELF Hazırlık Süreci

Fransa’da eğitim ve kariyer fırsatlarını yakalamak için DELF hazırlık özel ders programlarından faydalanabilirsiniz. Bu programlar ana dili Fransızca olan akademisyenlerimiz ve bu sınavlara yönelik materyaller ile hazırlanmaktadır.

DELF’e kimler katılabilir?

Fransızca dil eğitimi veren ilköğretim okullarının öğrencileri DELF Junıor’a girerek mevcut fransızca seviyelerini belgeleyebilirler. Fransız Lisesi öğrencileri DELF Scolaire’e girerek fransızca bilgilerini ölçebilirler,

Fransa’da lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden ön koşul olarak B2 seviyesinde Fransızca bilgisi beklenmektedir. Fransa’da üniversiteye devam etme hedefi olan öğrencilerin ön koşul olarak DELF testine katılarak Fransızca yeterliklerini belgelemeleri gerekmektedir.

Akademik araştırma veya profesyonel amaçlar için gereken ileri seviye Fransızca becerilerini değerlendirmek isteyenler DALF sınavını alabilirler.

DELF Hakkında Genel Bilgi

DELF (Diplôme d’Etudes en Langue Française/ Fransız Dilinde Eğitim Diploması) Fransız Eğitim Eğitim Bakanlığı yabancı dil olarak Fransızca öğrenen kişilerin Fransızca becerilerini, Avrupa Ortak Dil Çerçevesi standartlarına göre saptamak ve belgelemek amacıyla uygulanan bir sınavdır. Yetişkinler için DELF, 8-12 yaş grubu için DELF Prime ve 13-17 yaş grubu için DELF Junior olmak üzere 3 ayrı formata sahiptir.

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi toplam altı seviyeden oluşmaktadır. DELF sınavı A1, A2, B1, B2, DALF ise C1 ve C2 seviyelerini belirler. Bunlardan A1-A2 temel kullanıcı, B1-B2 bağımsız kullanıcı, C1-C2 usta kullanıcı tanımlarına denk gelmektedir.

Pek çok Fransız Lisesi öğrencisi Fransa’da üniversite eğitimi almayı hedeflemektedir, Fransız üniversitelerine kabul edilmek için en az DELF B2 diplomasına sahip olmak gerekmektedir.

DELF-DALF diplomaları uluslararası tanınırlığa ve ömür boyu geçerliliğe sahiptir. Bu özellikleriyle hem eğitim hem kariyer alanında önemli faydalar sağlamaktadır.

Her seviyede Fransızca dil becerileri dört ana başlık altında ölçülmektedir, bunlar dinleme, okuma, yazma ve konuşmadır. İlk üç bölüm bir günde, Fransız sınav yetkilisiyle sözlü mülakat şeklinde geçen konuşma kısmı farklı bir günde yapılır.

Ülkemizde Fransız Lisesi öğrencileri DELF sınavına okullarında girebilmektedirler. Ayrıca Fransız Kültür Merkezleri’ne de sınav başvurusu yapılabilmektedir.

Yetişkinler için DELF, DELF Prime ve DELF Junior sınava katılacak yaş gruplarına hitap edecek farklı temalar içerecek şekilde hazırlanmaktadırlar.

DELF

DİNLEME OKUMA YAZMA KONUŞMA
DELF
A2
Lokantada sipariş,otelde oda rezervasyonu gibi gündelik hayattan somut durumların kısa kayıtlarını dinlemek ve anlamak İlanlar, kullanım kılavuzları,mönüler ve zaman çizelgeleri gibi basit günlük metinlerdeki genel bilgileri okumak ve anlamak Kartpostal,davet mektubu gibi kısa ve temel biçimlerin kullanıldığı metinler yazmak Gündelik hayat hakkında kısa cümlelerle sohbet etmek,Koşulları verilen gerçek hayatta karşılaşılabilecek durumlar için verilen rolü eğitmen ile karşılıklı canlandırmak
DELF
B1
Hobiler, tatil, iş, okul gibi konulardan oluşan diyalogları anlama,Radyo ve televizyon haberleri, hava durumu, reklam gibi kayıtları anlamak Fazla karmaşık olmayan, film eleştirisi, konser yorumu gibi konulardaki makaleleri anlamak Ortak toplumsal ilgi alanları (sanat,spor,gençlik vb.) hakkında fikirlerini yazma,Belli bir konu hakkında deneyim ve izlenimleri ifade etmek Gündelik hayatta başa gelebilecek pek çok durumda diyalog kurma,Kitap, film gibi bir eserin konusunu aktarmak, Gelecekle ilgili planları, hayalleri dile getirmek
DELF
B2
Güncel bir konu hakkındaki konuşma, açıklama ve sunumları anlamak Güncel sorunlarla ilgili analizleri,istatistikleri,araştırmaları kavramak ve yorumlamak Bir konuya yönelik bir tezi veya antitezi karmaşık cümle yapıları kullanarak, örnekler vererek, kişisel görüşlerimizi beyan ederek savunmak Anadili fransızca olan bir kişi ile herhangi bir alanda akıcı ve doğal sohbet edebilmek,farklı görüşler hakkında tartışmak

DALF

DİNLEME OKUMA YAZMA KONUŞMA
DALF
C1
Yaklaşık 8dk uzunluğunda bir konuşmayı not alarak dinleme ve anlama Her biri 1,5dk uzunluğunda, haber, reklam vb iki kaydı anlama Edebi bir metin veya makale gibi bir yazıyı kavrama 2 konu: Birkaç yazılı metnin sentezini yapmak.
Bu metinlerin teması ile ilgili makale formatında bir metin yazma
Birkaç yazılı belgeyi sunma
Jüri ile konuşma ve tartışma
DİNLEME / KONUŞMA OKUMA / YAZMA
DALF
C2
15dk uzunluğunda bir kaydı dinlemek ve içeriğini ortaya koymak ve sunmak Jüri ile tartışma Verilecek bir konuyla ilgili makale formatında bir metin yazma

 

delf hazırlıkFormula Lingua’da DELF Hazırlık nasıldır? / DELF Hazırlık Özel Ders Programları

Formula Lingua’da, DELF hazırlık programları konusunda tecrübe sahibi, Fransız ve anadili Fransızca seviyesinde Türk öğretmenler gerçekleştirmektedir. DELF Hazırlık programları birebir veya grup özel derslerle uygulanmaktadır.

Sınavını geçmeyi hedeflenen seviyeye uygun Genel Fransızca bilgisinde eksiklikler varsa tamamlayıp ardından DELF hazırlık eğitimine geçilir.

Sınavda ölçülen 4 temel beceriye (dinleme,okuma,yazma,konuşma) yönelik geçmiş sınav soruları, deneme sınavları ve konu açıklamalı soru çözümleriyle sınavda çıkabilecek her konu işlenir.

Bunlara ek olarak zamanı verimli kullanma, doğru cevaba ulaşmak için pratik ipuçları gibi sınav stratejisi çalışmaları ile DELF-DALF testine tam uyumlu bir eğitim sürecinin sonunda öğrencilerimiz güvenle sınavlarını geçiyorlar.

DELF/DALF Hazırlık Tüyoları

Fransızca bilgilerinizi belgeyen bu sınavlarda başarıyı nasıl yakalarsınız? Sizin için tüm ipuçlarını anlattık!

Devamını Oku..

Fransa'da Dil Okulu

Fransa'da Fransızcanızı daha ileri seviyelere taşımaya ne dersiniz?

Devamını Oku..
Ön Kayıt Formu

Cevapla