Formula Lingua’da Abitur Hazırlık programları

Abitur’a hazırlık için özel dersler

Yabancı bir okulda okuma fırsatı elde edip Abitur’u geçmeden olmaz! Alman Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi gibi okullardan mezun olup Almanya’da eğitim görmüş eğitmenlerle, öğrencilere destek olacak Abitur Hazırlık Programları burada! Üstelik Abitur’a yönelik birebir veya grup özel derslerle!

Abitur Nedir?

Abitur (kısaca Abi), Alman orta öğretim sisteminde, lise son sınıfta yapılan en yüksek lise diplomasıdır. Öğrencin Abitur sınavına girebilmesi için ‘Gymnasium’ derecesinde lise okumuş olması gerekmektedir. Almanya’da yüksekokul veya üniversite eğitimini mümkün kılan bu diploma, Almanca konuşulan başka ülkelerde de (Avusturya, İsviçre vb.) tanınmış, üniversite eğitimi için yerel diplomalara (Matura) denk tutulmuştur. Abitur sınavına hazırlık ise ciddi bir eğitim süreci gerektirmektedir.

Alman not sistemine göre verilen Abitur notu, bir ile altı arasında değişmektedir. En başarılı not 1,0 sayılırken; 4,0 üzeri (4,0 hariç) alan öğrenciler, Abitur diplomasını almaya hak kazanamazlar. 1,0 ile 2,0 arasındaki Abiturlar çok yüksek bir başarıyı gösterir. Ülkemizde Alman Lisesi ve İstanbul Lisesi tarafından verilmektedir.

Alman Lisesi Abitur hakkında bilgi

Matura ise bu sınavın Avusturya hükümetince geçerli sayılan muadilidir. Ülkemizde St. Georg Avusturya Lisesi tarafından verilmektedir.

Abitur/Matura sınavına kimler girebilir?

Abitur ve Matura sınavları, Alman ve Avusturya devletinin gerçekleştirdiği bir sınavdır. Bu sınava Almanya’da Gymnasium (en yüksek lise derecesi) mezunu öğrenciler girebilir. Türkiye’de ise bu sınava girebilmek için öğrencinin Alman ve Avusturya devletlerine de ait olan, Alman Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi ya da Sankt Georg Özel Avusturya Lisesi’nde okuyor olması gerekir.

Alman Lisesi’nde ve İstanbul Erkek Lisesi’nde, bu sınava girebilmek için öğrencinin 11. sınıfta belirli bir not ortalamasına sahip olması gerekir. Avusturya Lisesi’nde Matura sınavına girmeyi hak kazanmak için, lise son sınıfa başlamadan önce, öğrencinin C1 seviyesinde Almanca bildiğini kanıtlamalı ve böylece Matura sınıfına kayıt olmalıdır.

Abitur/ Matura sınav içeriği nasıldır?

Abitur ve Matura sınavları; Almanca,İngilizce, Fen Dersleri ve Matematik olacak şekilde birkaç bölümden oluşur. Sınav klasik yazılı olacak şekilde uygulanır ve de yazılı sınavların ardından, sözlü sınav ilerleyen aylarda gerçekleştirilir.

Abitur ve Matura sınavı, her ne kadar Fen ve Matematik bölümlerini içerse de, ileri düzeyde Almanca İngilizce gerektiren bir sınavdır. Sınavın Almanca ve İngilizce bölümler; şiir ve düzyazı (kısa öykü, makale, roman vb.) analizi, edebi makale yazma, 17. yüzyıl itibariyle genel Alman, Avusturya ve İngiliz edebiyatı gibi içeriklere sahiptir. Adaylar, sınavın bu bölümlerinde 5 saat boyunca yazı yazarlar. Ürettikleri metinlerin hem dilsel hem de içeriksel olarak değerlendirilmesi yapılır.

Abitur ve Matura sınavlarının, Fen ve Matematik bölümleri ise; Alman, Avusturya veya İstanbul Erkek Lisesi’nin Alman/ Avusturya müfredatına istinaden işlediği tüm konuları içermektedir. Bu sınavlar da, ayrı ayrı yapılmakla birlikte, yine öğrencinin uzun süre odaklanmasını ve her alanda analitik düşünme kabiliyeti sahip olmasını gerektirmektedir.

Formula Lingua’da ABITUR Hazırlık Programları

Formula Lingua’da Abitur hazırlık programları özel dersle (birebir ya da 3-4 Kişilik grup dersleri ile) gerçekleşmektedir. Programda Abitur müferadaatı takip edilmekte ve bu konuyla ilgili Alman yayın evlerinden materyaller kullanılmaktadır. Bu eğitimlerin hepsi Alman ekolünde eğitim görmüş eğitmenler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Abitur ve Matura sınavlarında başarılı olabilmek için,Fen derslerinin yanı sıra,özellikle Almanca dersinde öğrenciye yetkin bir bilgiye sahip olmalıdır. Abitur sınavında,öğrencilerin sorumlu olduğu Almanca ve İngilizce sınavı, sınavın temelini oluşturmakla birlikte,öğrencinin yazma ve edebiyat bilgisini ölçmektedir. Bu sebepten ötürü,çok iyi bir temel Almanca/ İngilizce bilgisi eğitimin başarılı olabilmesi için şarttır.

Formula Lingua’da, öğrencinin temel eksikleri tamamlandıktan sonra, Alman Edebiyatı ve Almanca metinler üzerine çalışmalar yapılır. En önemlisi ise, Almanca metin üretme konusundaki çalışmalardır.

  1. Almanca edebi makale, edebi metin analizi gibi konularda metin üretme çalışmaları
  2. Alman Edebiyatı bilgisini güçlendirme
  3. Uzun karmaşık, edebi metinleri analiz etme yeteneği
  4. Kendini doğru ifade edebilme konusunda ileri seviye Almanca dil bilgisi ve kalıp çalışmaları

Abitur/Matura Müfredatı

Abitur ve Matura konularını takip eden, Almanca metin üretme ve Alman Edebiyatı gibi ders içerikleri

Birebir veya Grup Özel ders

Tüm eğitim yılı boyunca geçerli, birebir veya 3 kişilik grup özel ders seçenekleri ve ders paketleri ile düzenli dersler

Veli & Öğrenci Desteği

Abitur'a hazırlık süreci ve Almanya'da üniversite gibi konularda veli ve öğrencilere uzman destek

Uzman Eğitmenler

Alman Lisesi ve/veya İEL mezunu ya da Almanya'da eğitim görmüş Abitur müfredatına hakim kadro

Almanya'da Dil Okulu

Almanya'da Dil Okulu

Almanya'da gençler için tüm yıl boyunca açık dil okullarında Almancayı bir üst seviyeye taşıyın!

Devamını Oku..
Almanca Liseler

Almanca Liseler

Alman Lisesi, Avusturya Lisesi ve İstanbul Lisesi gibi Alman okulları öğrencilerine Almanca özel dersler

Devamını Oku..
İletişim Formu