TestDaF Nedir? / TestDaF Hazırlık Özel Ders Programları

İleri düzeyde bir dil sınavı olan TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache), Almanya’da üniversiteye giriş için gerekli dil seviyesini gösterir belgeyi elde etmek için girilmesi şart koşulan bir sınavdır. Almanca, B2 ile C1 arası seviye basamaklarını kapsamaktadır ve alan bilgisi gerektirmemektedir. TestDaF hazırlık eğitimleri Eğitimler 3-4 kişilik grup içinde veya birebir olmak üzere özel ders şeklinde gerçekleşir. Formula Lingua’da da TestDaf hazırlık özel ders programları, öğrencilerin gelecek üniversite hayatlarını ve sınav tarzını göz önünde bulundurularak oluşturulur.

Eğitim şeklimiz ve ilkelerimiz hakkında genel bilgi için tıklayabilirsiniz.

TestDAF sınavına kimler girebilir?

 • İyi ve ilerlemiş seviyede Almanca bilgisine sahip olanlar ve bu seviyelerini farklı biçimde test etmek isteyenler
 • Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyenler
 • Ülkelerinde Almanca bilgisini belgelemek isteyen Üniversite öğrencileri
 • Almanya’da bir yüksek okulda akademik çalışma yapmayı düşünen ve dil düzeylerini test etmek isteyen bilim çalışanları

TestDaF sınav içeriği nasıldır?

Sınav, genelde akademik seviyede Almanca bilgisi gerektirmektedir. Bu sınav, daha ziyade akademik eğitim görmek isteyen ya da çalışmak isteyen adayları ölçmeyi hedeflediği için, içeriği de akademik bir dile sahiptir. Sınav 5 bölümden oluşur.

Okuma Anlama bölümünde, adayın bu bölümde konusu ve dili yüksek okulla bağlantılı olan metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Öğrenim hayatı ile ilgili ya da gazete ve dergilerden alınmış metinleri okuması gereken aday, bu metinlere bağlı sorulara cevap verir.

Dinleme Anlama bölümünde, adayın bu bölümde konusu ve dili yüksek okulla bağlantılı olan duyduğu metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Akademik konuşmalar, radyo programı konuşmaları ve bilimsel diyaloglar içermektedir. Adaylar dinledikleri konuşmalara bağlı olarak cevaplar verirler.

Yazılı Anlatım bölümünde, aday belirli bir konuda açık ve anlaşılır bir metin yazmaktadırlar. Öğrenciler hem grafik yorumlarlar hem de bir konu hakkındaki düşüncelerini, destekleyerek yazılı bir biçimde ifade ederler.

Sözlü Anlatım bölümünde, aday yüksek okulda çeşitli durumlarda sözlü ifade yeteneğini gösterir. Üniversite ve kampüs ortamında öğrencinin çeşitli durumlar ve sorunlar karşısında kendini ifade etme yeteneği ölçülür.

Formula Lingua’da TestDaF Hazırlık Özel Ders Programları

Formula Lingua’nın, birebir veya grup özel dersi şeklinde gerçekleşen TestDaF hazırlık eğitim programlarına katılabilmek için, adayın orta seviye ya da üzeri bir Almanca bilgisine sahip olması gerekir. Bu sebepten ötürü eğitimlere başlamadan önce, Formula Lingua seviye belirleme testi yaparak, hem yazılı hem de sözlü olacak şekilde, adayın seviyesini ölçer. Adayın arzu edilen seviyede olmaması durumunda ise, aday Genel Almanca Eğitimlerine aktarılır.

TestDaf sınavı, grafik yorumlama,okuduğunu ve duyduğunu anlama, sözlü iletişim alanlarına yoğunlaşan bir sınavdır. Öğrencinin iyi bir Almanca bilgisine sahip olması gerektiğinden, Almanca konusundaki temel eksikleri giderildikten sonra, Formula Lingua tarafından temin edilen TestDaF alıştırma materyalleri ile belirli soru tiplerine alışkanlık kazandırılır. Bunun yanı sıra, yazma ve de duyduğunu anlama konusunda çeşitli eğitim materyalleri ile destekli bir TestDaF hazırlık özel ders programları sürdürülür.

 • B2 ve C1 seviyelerindeki akademik ve bilimsel metinleri okuyup anlama
 • Üniversite ve kampüs ortamında olabilecek durumlarda kendini yazılı ve sözlü olarak kolayca ifade edebilme
 • Akademik ve bilimsel bir kelime haznesi sağlama
 • Sınav taktiği edinme ve zamanı doğru kullanma yetisini kazandırma

TestDaF Hazırlık Özel Ders Programlarında sunulan imkanlar nelerdir?

 • Sadece ileri Almanca seviyesine sahip olmasının yanı sıra, TestDaF konusunda uzman olan hocalar ile eğitim imkanı
 • TestDaF sınav alışkanlığını kazandırmaya yönelik bir program
 • TestDaF soru bankası

TestDaF'a Hazırlık Tüyoları

TestDaF nasıl bir sınav ve nasıl hazırlanmalıyız? İpuçlarını sizin için yazdık!

Devamını Oku..

Almanya'da Dil Okulu

Almancanızı Almanya'da bir üst seviyeye taşımaya ne dersiniz?

Devamını Oku..
Ön Kayıt Formu

Cevapla